Tulačka ck poznávací zájezdy

Zájezdy 2022

 

 

BAUTZEN - VELIKONOCE

Velikonoční jízda, také Jízda křižáků či Jízda kolem osení (německy Osterreiten) jsou starý velikonoční zvyk, který se do současnosti dochoval především v německé Lužici a také na dvou místech v Česku. Původ tradice velikonočních jízd je v pohanských oslavách příchodu jara a žehnání úrody. Křesťanství tuto tradici převzalo a přeměnilo ji v oslavu zmrtvýchvstání Krista. Pro jízdy je typické procesí jezdců na koních v různě zdobených oblecích s cylindry na hlavách. Počty jezdců se různí, v největších bývá i několik stovek jezdců. Jezdci se sejdou před kostelem, kde dostanou požehnání, a spolu s průvodem věřících se vydají na průvod obcí (nebo mezi obcemi) za zpěvu písní. Prohlídka hlavního města Lužických Srbů - Bautzenu - Budyšína, ležícího na vysoké skále nad řekou Sprévou, jednoho z nejmalebnějších středověkých měst se sedmnácti věžemi a baštami (barokní radnice, Dóm sv. Petra, věž Alte Wasserkunst, z které je kouzelný výhled.

 

Termín:  17.4.2022           Cena / osobu: 680,- Kč

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Možné příplatky: cestovní pojištění VZP.                                                                                           

 

ZÁMEK ČERVENÝ HRÁDEK, ZÁMEK JEZEŘÍ

 

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Pro návštěvníky je připraven prohlídkový okruh, během kterého se mohou seznámit s historií zámku a zhlédnout nejzajímavější prostory interiérů, jímž vévodí velkolepý Rytířský sál s bohatou výzdobou. Dalším výstavním prostorem je zámecká jízdárna, sloužící jako technické muzeum.

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Na zámku zaujme především strašidelné sklepení a pokoj alchymisty. Prohlédnout si můžeme také výstavu zvířecích lebek v prostoru zámecké Stříbrnice a v zámecké kočárovně výstavu kočárů, saní a zemědělských strojů a nástrojů.

Termín: 23.4.2022

Cena / osobu: 770,- Kč

 

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 260,- Kč

 

TÁBOR, ZÁMEK ČERVENÁ LHOTA

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice. Pro mlsaly a milovníky sladkostí navštívíme i místní Muzeum čokolády a marcipánu.

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším zámkům v České republice, a drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, např. Zlatovláska či Princezna na hrášku.

 

Termín: 30.4.2022

Cena / osobu: 950,- Kč

 

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 360,- Kč

 

ORLÍ HNÍZDO, SALZBURG, SOLNÁ KOMORA

 

1.den: Odjezd v ranních hodinách. Orlí hnízdoKehlsteinhaus, je budova situovaná v nadmořské výšce 1 834 m n. m., v jedné z nejnádhernějších lokalit v Německu. Projekt navrhl říšský ministr Martin Bormann jako dárek k 50.narozeninám Adolfa Hitlera. Nastoupíme do speciálních autobusů a pojedeme cca 7 km alpskou silnicí, ke vchodu do tunelu, který je dlouhý 130 m, a použijeme původní osobní výtah na vrcholek hory. Dále výjezd nově otevřenou lanovkou Jennerbahn na vrchol Jenner, odkud se otevírá nádherný výhled na celou oblast. Poté procházka k jezeru Königssee, ubytování

2.den: Bad Ischl je vyhledávaným lázeňským střediskem  již od doby, kdy sem začala jezdit matka Františka Josefa I., a později i on sám se svou manželkou Sissi. V Kaiserville, kterou navštívíme, bylo podepsáno vyhlášení 1.svět. války. Městečko Hallstatt patří k nejkrásnějším turistickým cílům v Solné komoře. Leží na břehu Hallstattského jezera, přímo pod masivem Dachstein. Zajímavý je místní farní kostel s kostnicí, a celá oblast, kde bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště z dob 8.-4.století př.n.l. Přímo nad městem leží nejstarší solný důl na světě, který si prohlédneme. V případě hezkého počasí výjezd lanovkou na Krippenstein, do výšky 2050 m, kde se nachází známá vyhlídka 5 prstů. Ubytování

3.den: Malebné městečko St. Wolfgang leží na jezeře Wolfgangsee, a je známé hlavně díky starému poutnímu kostelu s nádherným oltářem, díky hotelu Weisses Rössl, a vůbec místní jezerní atmosféře. Po cestě domů prohlídka Salzburgu, rodného města W.A.Mozarta. Podíváme se na dům, kde se mistr narodil, na nejrušnější místní ulici, Getreidegasse, na salzburský dóm, kde byl pokřtěn, a kde koncertoval, a na další perly historického centra, které je zapsáno na seznam světového dědictví Unesco. Příjezd domů v pozdních nočních hodinách.

Termín:  6. - 8.5.2022       Cena / osobu: 5 100,-

 

Cena zahrnuje: dopravu busem, 2 x ubytování ve dvoulůžk. pokojích, polopenzi, průvodce

Možné příplatky: jednolůžkový pokoj, cestovní pojištění VZP.

Doporučená částka na vstupy: 160 EUR

 

LÁZNĚ JESENÍK, ZÁMEK JÁNSKÝ VRCH

 

Priessnitzovy lázně Jeseník vděčí za svou existenci a pozdější proslulost svému zakladateli Vincenzi Priessnitzovi. Již v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě, čímž položil základ novému lékařskému oboru – vodoléčbě. Priessnitzovy léčebné lázně a.s. leží v překrásné přírodě na svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor v průměrné nadmořské výšce 620 m n.m. Areál je citlivě vsazený do krajiny, tvoří dominantu širokému okolí a skýtá se odtud jedinečný výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Čeká nás procházka po promenádě, balneo park, hrobka pana Priessnitze, léčebný pramen a vyhlídky do okolí.

Zámek Jánský vrch nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier. V pozoruhodné expozici dýmek a kuřáckých potřeb naleznete nejen evropské, ale i americké, africké a orientální exponáty. Tato největší sbírka v České republice čítá dohromady zhruba 1200 exponátů z 18. až 20. století.

Termín: 14.5.2022

Cena / osobu: 950,- Kč

 

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 310,- Kč

 

ZÁMEK KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ, LÁZNĚ JÁCHYMOV

 

Zámek v Klášterci nad Ohří, ve kterém sídlí muzeum českého porcelánu nabízí prohlídku českého, čínského, japonského a evropského porcelánu, dále pak Zámecký areál. Mimo dané okruhy je též možné zhlédnout samostatně Thunskou hrobku a vyhlídkovou zámeckou věž. Další možností je zhlédnutí různých aktuálních výstav zámku, které probíhají ve výstavních sálech.

Historie Jáchymova je úzce spojená s těžbou stříbra, drahých kovů, minerálů a uranu. Název Dolaru je odvozen od pojmenování stříbrné mince ražené ve zdejší mincovně. Jáchymovský tolar byl ve své době nejrozšířenějším platidlem Evropy a s prvními osadníky dobyl i Ameriku. V roce 1906 byly v Jáchymově založeny první radonové lázně světa. 1.7.21 byla v lázních Jáchymov otevřena štola Astoria, věrná kopie dolu Svornost včetně výztuh, výdřev, vrtů, závalů, důlní techniky, šachetních zdviží, uranových žil, potrubí s radonovou vodou a krápníků.

Termín: 21.5.2022

Cena / osobu: 1 000,- Kč

 

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 200,- Kč

SLOVINSKO 

 

1.den: Odjezd ve večerních hodinách.                                                                            2.den: Prohlídka hl.města Slovinska, Lublaně. Uvidíme univerzitu, Plečnikovo Trojmostí a tržnici, katedrálu, historickou budovu radnice a projdeme se uličkami pod hradem i kolem romantické říčky Ľubĺanica. Ochutnáme vyhlášenou Kraňskou klobásu či tradiční specialitu Gibanica. Prozkoumáme podzemní svět přírodního unikátu, fascinující jeskyně Postojna jama, která se pyšní labyrintem chodeb dlouhých až 24 km. Pod zemí, více jak 5 km dostupných malých i větších jeskyní projedeme vláčkem a část projdeme pěšky. Žije zde vzácný živočich, macarát jeskynní. Poté prohlídka Predjamského hradu, který stojí pod převisem skalní stěny. Ubytování    

3.den: Město Koper leží na pobřeží Jaderského moře a je nejdůležitějším přístavem země. Nachází se zde velké množství historických památek, nejvýznamnější z nich je Prétorský palác. Piran - nejkrásnější město Slovinské Riviéry nabízí celou řadu atrakcí. Středověký Piran je něco jako Český Krumlov zasazený na malý poloostrov Jadranského moře. Můžete se toulat ztracenými uličkami města, které se zastavilo v čase, vyšplhat na vysokou věž kostela či se zastavit na kávu na nádherném náměstí ozdobeném paláci v benátském stylu z 15. století. Povinností je procházka po starodávných hradbách, které částečně pocházejí už ze sedmého století. Portorož, „Přístav růží“, láká turisty nejen na moře, lázeňské procedury, ale i zábavu. Možnost koupání, ubytování                                                                                                                                                                                                              4.den: Výjezd do Triglavského NP, zastávka u romantického jezera Bohinj, výstup k Savickému vodopádu, poté horské jezero Bled, které je právem nazývané perlou Slovinska. Je obklopeno strmými štíty Julských Alp a na skále nad ním se tyčí mohutný hrad. Možnost koupání v jezeře, kde vyvěrají termální prameny a voda je po celý rok příjemně teplá. Nutno ochutnat místní zákusek Kremski rez, který byl vynalezen právě zde. Specialitou je i výtečně připravený pstruh z jezera nebo tradiční gubova juga. Pak návštěva známého horského střediska Kraňská Gora i areálu skokanských můstků Planica. Vyhlídka na průsmyk Vršič a majestátní Triglav. Ubytování                                                                                                                                                                                     5.den: Maribor je druhé největší slovinské město, které se rozkládá na řece Drávě. Prohlídka hlavního náměstí s radnicí, morový sloup ze 17.st., procházka po nábřeží a Starém (červeném) mostě z dob Rakouska-Uherska. Na nábřeží najdeme nejstarší rodící vinnou révu na světě tzv. Stará trta. Poté odjezd domů, příjezd v nočních hodinách

 

Termín: 25. - 29.5.2022

  Cena / osobu: 8 500,- Kč

 

 

Cena zahrnuje: dopravu busem, 3 x ubytování ve dvoulůžk. pokojích, polopenzi a průvodce

Možné příplatky: jednolůžkový pokoj, cestovní pojištění VZP

Doporučená částka na vstupy: 50 EUR

 

MRAČ - MUZEUM ŠKODOVEK, VELKÉ POPOVICE - PIVOVAR KOZEL

 

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních š kodovek na světě.

V pivovaru Kozel ve Velkých Popovicích nahlédneme pod pokličku velkopopovickým sládkům, kteří stále dodržují původní tradiční recepturu. Pak se přesuneme do historické i současné varny a podíváme se do sklepů, v nichž kvasí a zraje pivo. Ve sklepích ochutnáme čerstvého nefiltrovaného Kozla. Tunel s pivovodem nás zavede do stáčírny lahví a sudů, kde se dozvíme o exportních úspěších pivovaru a dalších zajímavostech. Na závěr nebude chybět setkání s maskotem pivovaru, kozlem Oldou.

Termín:  4.6.2022       Cena / osobu: 680,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 330,- Kč

 

JABKENICE, ZVÍŘETICE, DOBROVICE

 

Obec Jabkenice je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany. V jabkenické myslivně vznikla většina Smetanových nejvýznamnějších děl: opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance, řada sborových děl, dokončil zde cyklus Má vlast. Jádrem expozice jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu.

Usedlost v malé a klidné obci Zvířetice, se zabývá výrobou tradiční autorské keramiky. V areálu je možno se seznámit s produkcí keramické dílny a zhlédnout tradiční řemeslné výrobní postupy. Keramiku, která je regionálním produktem Bakovska, lze nakoupit jako místní produkt.

V expozici cukrovarnictví v Dobrovicích si prohlédneme historii výroby cukru v českých zemích. K vidění jsou formy na cukrové homole, různé typy kostkového cukru, raznice na bridž kostky i obří kostka o hraně jeden metr. Jak se vyvíjela výroba lihu, jaké jsou její výrobní postupy nebo jaký je rozdíl mezi potravinářským a technickým lihovarem se dozvíme v expozici lihovarnictví. Expozice řepařství seznamuje návštěvníky s vývojem pěstování cukrové řepy v českých zemích, s jejím biologickým složením, šlechtěním, odrůdami i jejími škůdci.

Termín:  11.6.2022       Cena / osobu: 650,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 120,- Kč

ŽIDOVICE - LEVANDULOVÁ FARMA, LITOMĚŘICE

 

Návštěva malé rodinné farmy z Podřipska, zaměřené na pěstování levandule s několikaletou tradicí. Zákazníkům nabízí farma v Židovicích zejména čerstvou řezanou levanduli v široké škále barev, od odstínů fialové po bílou. Jako doplněk zdejší nabídky naleznete sazenice levandule a různé levandulové výrobky.

Litoměřice leží na březích Labe, v místech, kde končí úrodné nížiny Polabí a Brána Čech zvaná Porta Bohemica se otvírá do zalesněných svahů Českého středohoří. Město je dávným centrem vinařství a má malebné historické centrum, ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním. Uvidíme to 'nej' z Litoměřic: Mírové náměstí, Jezuitská ulice, parkány José Rizala, socha K. H. Máchy a divadlo, Máchovy schody, Jarošova ulice, Máchovou ulicí na Dómské náměstí, kostel sv. Václava, Mírové náměstí.

Termín:  18.6.2022       Cena / osobu: 680,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 220,- Kč

 

PROVENCE A AZUROVÉ POBŘEŽÍ

 

1.den: Odjezd v odpoledních hodinách

 

2.den: Z Grasse, choulícího se mezi kopci, je úžasný výhled na moře, a obklopují je květinové louky poseté levandulemi, mimózami, jasmíny a růžemi. Nejznámější místní parfumerie Fragonard, kam podnikneme prohlídku, vděčí za své jméno místnímu rodákovi, umělci Fragonardovi. Gorges du Verdon – tento kaňon patří k nejdramatičtějším přírodním scenériím v Evropě. Temně zelená řeka Verdon se táhne na dně, místy až 700 m hlubokého údolí. Puimoisson je vesnička na kraji oblasti Valensole, hlavního místa destilace levandule a dalších aromat pro parfumérii v Grasse. Voňavá levandulová pole a provensálský ráz stojí určitě za naši návštěvu. Ubytování

 

3.den: Saint-Tropez – původně běžné přímořské městečko bývalo plné rybářů, ale proměna města začala s příchodem post-impresionistů na konci 19. století. Nachází se tu četnická stanice známá díky filmu Četník ze St. Tropez. U přístavu je k vidění Citadela, opevnění ze 17.století. Marseille je nejdůležitějším přístavem a druhým největším městem Francie. Starý přístav dnes využívají pouze malé lodě, ale každý den se zde koná rybí trh. Městu vévodí bazilika Notre-Dame-de-la-Garde s obrovskou pozlacenou sochou Panny Marie na vrcholku 46 m vysoké zvonice. Chateau d'If se rozkládá na ostrůvku vzdáleném 2 km od starého přístavu. Tato obávaná pevnost je známá jako místo, kde byl vězněn hrabě Monte Christo, a návštěvníci mohou nahlédnout do jeho cely. Ubytování

 

4.den: Za osobitý ráz vděčí území Camargue 112 hektarům bažin, pastvin, dun a slanisek, a deltě řeky Rhony. Na zdejších pastvinách se pasou ovce, dobytek a malí bílí camargueští koně. S Camargue jsou spojováni i plameňáci. V Arles se zdařile snoubí všechna kouzla tohoto kraje. Díky svojí poloze na řece Rhoně, je Arles přírodní historickou branou do Camargue. Jeden rok tu pobýval Van Gogh. Město se pyšní římskými památkami, jako je římský amfiteátr, kde se konají býčí zápasy, římské divadlo a Constantinovy lázně. Citadela Les Baux-de-Provence vypadá jako přirozená nadstavba obrovské skalní plošiny. Městečko proslulo jako nejznámější sídlo trubadúrů, kteří opěvovali urozené dámy. V r.1821 zde byl objeven tmavočervený nerost bauxit. Ubytování

 

5.den: Avignon – jedno z nejvíce fascinujících měst jižní Francie obepínají masivní hradby. Jeho dominantou je papežský palác (Palais des Papes) a slavný most Pont St-Bénézet.

 

6.den: příjezd do ČR v ranních hodinách

 

Termín: 21. - 26.6.2022          Cena / osobu: 9 900,-

 

Cena zahrnuje: dopravu busem, 3 x ubytování ve dvoulůžk. pokojích, polopenzi, průvodce

Možné příplatky: jednolůžkový pokoj, cestovní pojištění VZP.

Doporučená částka na vstupy: 50 EUR

 

ŠVÝCARSKO ZÁPAD

 

1.den: Odjezd v odpoledních hodinách

 

2.den: Hlavní město Švýcarska, Bern. Procházka po starém městě, a prohlídka medvědů v medvědím příkopu, hlavní ulice s kašnami, podloubími, a domem, kde bydlel Albert Einstein, stará hodinová věž Zytglogge, Bundeshaus, budova, kde se rozhodují zákony této země, stará radnice, a další krásy malebného města, které leží na řece Aare.

 

Lausanne – nádherné město na břehu Ženevského jezera a sídlo Mezinárodního olympijského výboru. Uvidíme katedrálu Notre-Dame, a zastavíme se v přístavní čtvrti Ouchy, kde je nádherný hotel Beau-Rivage Palace, hotel d'Angleterre, kde pobýval lord Byron, a jediné Olympijské muzeum na světě, kde najdeme i stopy českého sportu a sochu Emila Zátopka. Zastavení u středověkého hradu Chateau de Chillon. Ubytování

 

3.den: L‘Etivaz – zastavení v horské vesničce, kde navštívíme tamní sýrárnu a sklepy, a ochutnáme výborný švýcarský sýr. Gruyeres – zastávka v úchvatné středověké vesničce. Broc – prohlídka slavné čokoládovny Cailler, spojená s ochutnávkou. Procházka po břehu Ženevského jezera v městečku Vevey, kde sídlí potravinářská firma Nestlé. Podíváme se na památník Jana Palacha, a sochu Charlieho Chaplina. Krátký přejezd do Corsier sur Vevey nás zavede k místu posledního odpočinku krále komiků. Na závěr dne navštívíme perlu švýcarské riviery, městečko Montreux, kde se každý rok koná světový jazzový fastival. Město, které stálo u zrodu turistického průmyslu ve Švýcarsku se pyšní mnoha hotely ve stylu secese, a sochou Freddieho Mercuryho, který zde žil. Ubytování

 

4.den: Zermatt – nádherná horská vesnička s výhledem na nejfotografovanější horu světa – Matterhorn, výjezd zubačkou na Gornergrat (3 089 m n.m.), odkud je velikán téměř na dosah. Odjezd domů přes adrenalinový průsmyk Furka Pass s množstvím dechberoucích výhledů.

 

5.den: příjezd do ČR v dopoledních hodinách

 

Termín: 2. – 6.7.2022           Cena / osobu: 8 300,-

 

Cena zahrnuje: dopravu busem, 2 x ubytování ve dvoulůžk. pokojích, polopenzi, průvodce

Možné příplatky: jednolůžkový pokoj, cestovní pojištění VZP.

Doporučená částka na vstupy: 130 CHF

 

 

PARDUBICE, CHRUDIM, ZÁMEK NOVÉ HRADY

 

Pardubice jsou město vonící perníkem, osudově spojené se slavným dostihem. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině, mají překrásné historické centrum, střežené Zelenou bránou, a jejich okolí s loukami, listnatými lesy a historickými vodními kanály připomíná velký anglický park. Podíváme se také na pardubický zámek.

Chrudim se nám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům nám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, náměstí s monumentálním gotickým chrámem nebo rodný dům Josefa Ressela. Zastavíme se u dřevěného gotického kostela ze 14.století, kostela svatého Bartoloměje v Kočí. Součástí areálu je i šindelem krytá dřevěná zvonice a unikátní dřevěný krytý most.

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná ve stylu francouzských letních sídel je často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles". Zámek je dominantou areálu, který zahrnuje vstupní bránu s francouzskou zahradou a správními budovami, bývalý zámecký špýchar, klasicistní altán a více než 10 druhů rozličných zahrad.

Termín:  16.7.2022       Cena / osobu: 680,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 220,- Kč

 

KUNÍN, CHLEBOVICE - VČELAŘSKÝ AREÁL

 

Když se řekne Kunín, většině z nás se vybaví mlékárna a barokní známek. Vynikající základy vzdělání tu získal rodák z nedalekých Hodslavic (zastávka), historik a spisovatel František Palacký. Pozornost přitahuje barokní zámek, který pro hrabata z Harachu postavil architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdeme včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných úlů až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu. Uvidíme zde i řadu medometů včetně nejstaršího. Nechybí medaile, odznaky a známky s včelařskou tematikou. Mezi exponáty najdeme i dekret Marie Terezie o včelařství.

Termín:  23.7.2022       Cena / osobu: 1 400,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 170,- Kč

 

ZÁMEK KRAVAŘE, BUDIŠOV NAD BUDIŠOVKOU - MUZEUM BŘIDLICE

 

Zámecká expozice představuje průřez historií zámku od alchymisty Sendivoje přes rodinu Eichendorffů až po 20. století. Nahlédnete také do barokní kaple s monumentální stropní freskou. Kolem zámku se rozprostírá anglický park. Dominantou města Kravaře viditelnou z několika desítek kilometrů je mohutný novogotický kostel sv. Bartoloměje s bílou renesanční věží, která vznikla na počátku 16. století.

Novou expozici o historii a současnosti těžby břidlice najdete v Budišově nad Budišovkou. Expozice muzea dokumentuje historii nářadím, vzorky a výrobky a je doplněna o geologický vývoj Země, bohatou fotodokumentaci z historie i současnosti. V nové expozici naleznete zajímavosti o historii města, nejrůznější výrobky z břidlice, která se nepoužívala pouze jako krytina, ale například i k výrobě kalamářů nebo gramofonových desek. Zajímavé jsou také jedinečné dřevěné důlní vozíky.

Termín: 30.7.2022          Cena / osobu: 1 300,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 130,- Kč

 

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU, ZÁMEK DOUDLEBY NAD ORLICÍ

 

Barokní zámek rodiny Kolowratů s obrazárnou, renesanční zvonice se zvonem Kryštofem, na náměstí bývalá radnice a v ní muzeum hraček, několik kostelů a kaplí a také památník spisovatele Karla Poláčka a pomník hrdinů knížky Bylo nás pět – to všechno nabízí město na řece Kněžné v podhůří Orlických hor, Rychnov nad Kněžnou.

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

 

Termín:  6.8.2022       Cena / osobu: 680,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 430,- Kč

 

OYBIN, JONSDORF, LUŽ

Prohlídka velkolepé zříceniny hradu a kláštera Oybin. Nedaleko našich hranic s Německem, v městečku Jonsdorf navštívíme ojedinělou tropickou expozici Motýlí dům. Z Jonsdorfu se vydáme pohodovou procházkou do Horní Světlé (cca 5 km), kde zakončíme náš výlet v jedné z místních horských hospůdek, nebo výstupem na nejvyšší horu Lužických hor – Luž. V srpnu 2020 byla na německé straně hory otevřena nová rozhledna.

 

Termín:  13.8.2022       Cena / osobu: 680,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Možné příplatky: cestovní pojištění VZP.

Doporučená částka na vstupy: 13 EUR

 

ŠVÝCARSKO STŘED

 

1.den: Odjezd ve večerních hodinách

 

2. den: Prohlídka Basileje, města ležícího na řece Rýně při hranicích s Francií a Německem. Krásná radnice z 16.století, katedrála, Tingueliho fontána… Poté přejezd do hlavního města Švýcarska Bernu, který leží na řece Aare, procházka po starém městě, kašny, podloubí, dům, kde bydlel A.Einstein, hodinová věž Zytglogge, budova sněmovny, medvědí příkop a výstup do vyhlídkové zahrady nad městem. Ubytování

 

3.den: Nejprve podnikneme hodinovou vyjížďku vláčkem taženým parní lokomotivou z města Brienz na Rothorn -úžasný zážitek. Jsou odtud nádherné výhledy na bernské Alpy, Brienzské jezero a region Grimsel.

Poté přejedeme do údolí vodopádů, uvidíme vodopád Mürrenbach, Staubbach a vstoupíme k podzemním vodopádům Trümmelbach. Zbytek dne poté strávíme u Thunského jezera, kde navštívíme město Thun, které leží na řece Aare – radnice, hrad, zámeček, a projdeme se po visutém mostě v městě Sigriswil, odkud uvidíme Thunské jezero v celé své kráse. Ubytování

 

4.den: Z města Lauterbrunnen vyjedeme zubačkou do stanice Kleine Scheidegg, odkud uvidíme trojici vrcholů Eiger, Mönch a Jungfrau. Odtud dále na Jungfraujoch, střechu Evropy ( Top of Europe ), do výšky 3 471 m n.m. Začíná zde největší alpský ledovec, Aletschgletscher, leží zde observatoř, a celá tato oblast je zapsaná na seznamu Unesco, tento výlet je nezapomenutelným zážitkem.

 

5.den: Příjezd do ČR v dopoledních hodinách

 

Termín: 17. - 21.8.2022         Cena / osobu: 8 300,-

 

Cena zahrnuje: dopravu busem, 2x ubytování ve dvoulůžk. pokojích, polopenzi a průvodce

Možné příplatky: jednolůžkový pokoj, cestovní pojištění VZP

Doporučená částka na vstupy: 270 CHF nebo 170 CHF

JIŽNÍ MORAVA

1.den: Odjezd z Liberce v brzkých ranních hodinách. Zámek Lysice je barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. Navštívíme také ojedinělou zámeckou zahradu s promenádní kolonádou a interiér salla terreny.

Slavkov je město, které se do dějin zapsalo především jako místo napoleonské bitvy Tří císařů. Největší pozornost přitahuje barokní zámek se zahradou. Monumentální zámek byl po několik staletí sídelní rezidencí rodu Kouniců, a v Historickém sále bylo po bitvě u Slavkova uzavřeno příměří mezi Francií a Rakouskem. Jen pár kilometrů směrem na západ objevíme Mohylu míru, památník bitvy u Slavkova.

Ve druhém největším městě České republiky najdeme dva hrady a celou řadu zajímavých míst a objektů, v jejichž čele stojí funkcionalistický skvost – Vila Tugendhat, památka UNESCO a stěžejní dílo světové funkcionalistické architektury. Hrad Špilberk vytváří výraznou dominantu města Brna. Mezi novodobá lákadla patří například 6 m vysoký hodinový stroj na náměstí Svobody nebo jezdecká socha markraběte Jošta.

 

2.den: Kroměříži se přezdívá Hanácké Athény. Zdejší Arcibiskupský zámek s Podzámeckou a Květnou zahradou byl roku 1998 zapsán na Seznam UNESCO. Dominantou tzv. Libosadu je rotunda s Foucaultovým kyvadlem a 244 m dlouhá kolonáda se sochami antických bohů, nechybí ani dvě bludiště a palmový skleník.

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice je úzce spojeno s cyrilometodějskou tradicí; právě tady možná sídlil první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj. Když tu v roce 1205 vznikl první cisterciácký klášter na Moravě, pojmenovali jej podle nedaleké osady Velehrad.

Plavba po Baťově kanále, který je využíván pro lodní přepravu. Jeho splavná délka je v současnosti přibližně 60 km, šířka 12 m a hloubka 1,5 m. Rozdíl výšek na této vodní cestě (18,6 m) vyrovnává 13 zdymadel, hladinu udržuje 13 jezů. Na vodní cestě je postaveno na 50 mostů. Pojedeme ze Strážnice do Petrova - 45 min.

Památková rezervace lidové architektury - Plže je chloubou obce Petrov. V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Sklepy budovali sami vinaři. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Degustace vína ve sklípku.

 

3.den: Lednicko-valtický areál je ojedinělé krajinářské dílo, které nechala vytvořit rodina Liechtensteinů. Na Seznam UNESCO byl zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy. Mezi romantickým zámkem Lednice a barokní rezidencí ve Valticích, se rozprostírá rozsáhlé území se soustavou rybníků, lesů, parků i zemědělské krajiny. Prohlídka zámku Lednice, poté přejezd koňským spřežením k Janohradu, dále lodí od Janohradu k Minaretu a pěšky zpět k zámku. Prohlídka zámku Valtice zvenku, poté přejezd ke kolonádě na Rajstně a k Dianinu chrámu. Příjezd do Liberce kolem půlnoci.

 

Termín: 26. - 28.8.2022         Cena / osobu: 3 500,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, 2x ubytování ve dvoulůžkových pokojích, průvodce.

Možné příplatky: jednolůžkový pokoj

Doporučená částka na vstupy: 1 600,- Kč

VYSOČINA

1.den: Číhošť je známá takzvaným číhošťským zázrakem, který se stal v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie v prosinci 1949 a v lednu 1950. Farář Josef Toufar byl zatčen a při výslechu umučen. Nachází se zde také střed České republiky. Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Při návštěvě expozice z 50. let se přeneseme do dob ne tak minulých, kompletně vybavený retro byt připomene mládí či nostalgickou vzpomínku na život rodičů a prarodičů. Muzeum historických hodin je unikátní a znalci ceněnou sbírkou hodin. Muzeum Jaroslava Foglara je jediným oficiálním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Kraj Ledečska je přímo spojen s Jaroslavem Foglarem, ve Sluneční zátoce pravidelně vedl své skautské tábory. Klášter Želiv byl založen už ve 12.stol. knížetem Soběslavem. V 50.letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou. Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven v 18.stol. a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla. Celý areál je nově zrestaurován. Procházka areálem zámku. Ubytování                                                                                   2.den: Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Prohlídka baziliky sv. Prokopa, židovské čtvrti se synagogou a židovským domem, třebíčské náměstí. Malou obec na Vysočině jihovýchodně od Třebíče znají všichni milovníci piva a také Menzelova filmu Postřižiny, který se v dalešickém pivovaru natáčel. Prohlídka pivovaru a elektrárny s nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Navštívíme unikátní muzeum v nově zrekonstruovaném zámku Příseka, jehož historie sahá až do 15. století a připomeneme si tak hračky, se kterými jsme si hráli jako malí. Připravena je expozice plná zajímavostí, raritních modelů a překvapení. Ubytování                                                                3.den: Město Jaroměřice nad Rokytnou proslavil zejména impozantní barokní zámek s francouzskou zahradou. Svou velkolepostí předčí všechna barokní sídla na Vysočině.                                                                                Renesanční zámeček Police láká návštěvníky do Muzea britského Královského letectva (RAF) věnované československým pilotům a dalším vojákům působícím za druhé světové války ve Velké Británii. Nachází se zde také jediné muzeum Waldemara Matušky na světě. Najdeme zde také několik exponátů motorek Jawa a ČZ.                                                     Telč je město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty. Od roku 1992 je zapsáno na UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se na chvíli vrátíme do dob renesance. Prohlídka města a vyhlídka z věže kostela sv. Jakuba.

Termín: 2. - 4.9.2022         Cena / osobu: 3 200,-

 

Cena zahrnuje: dopravu busem, 2x ubytování ve dvoulůžk. pokojích se snídaní, průvodce.

Možné příplatky: jednolůžkový pokoj

Doporučená částka na vstupy: 1 500,- Kč

SEVERNÍ MORAVA

1.den: Odjezd v brzkých ranních hodinách. Rýmařov - externí expozice rýmařovského muzea, umístěná v textilce Hedva Český Brokát, s reinstalovanou prodejnou kravat ve stylu art deco a místnost, jejíž stěny jsou potaženy brokátem.        

Součástí areálu u zámku Hradec nad Moravicí je také novogotický Červený zámek a Bílá věž. Celý areál je zakomponován do přírodně-krajinářského parku. Na zámku pobývala řada slavných osobností, jako např. L. van Beethoven, F. Liszt a N. Paganini.

Původně zemanská tvrz přestavěná na renesanční zámek, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým lesoparkem se čtyřmi rybníky – to je zámek Raduň.                                                                                                                                               Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. Dostaneme se na vyhlídku až do výšky téměř 80 m, dostaneme se do nitra Vysoké pece a dozvíme se vše o výrobě surového železa. Z vrcholu věže Bolt Tower se pak naskýtá jedinečná vyhlídka na Ostravu a její okolí. Ubytování

2.den: Domy vonící dřevem letitých jedlí, které kdysi obklopovaly rožnovské náměstí, se přesunuly jen o pár set metrů dál. Říká se jim Dřevěné městečko a představují srdce známého skanzenu. Rozhledna Dušana Jurkoviče, která dnes stojí na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm, byla postavena až roku 2012. Možnost zakoupení valašských frgálů v Cyrilově pekařství.                                                                                                        Lanovkou vyjedeme z Trojanovic u Frenštátu pod Radhoštěm na Pustevny. Uvidíme zde dřevěné lidové stavby, vloni znovu postavené podle Dušana Jurkoviče, Libušín a Maměnku. Odtud potom každý podle svých sil dojde nikam, nebo k soše Radegasta nebo ke kapli svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti (4km). Ubytování

3.den: Budova staré školy, v níž se narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii.                                                                  V horském městečku, rozloženém na strmých úbočích několika kopců, nás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém. Vysoko nad městem se tyčí pozůstatky hradu a válcová věž zvaná Trúba s dřevěným ochozem. Možnost zakoupení Štramberských uší.                                                                                                      Druhá největší památková rezervace v České republice nabízí řadu atraktivních míst. Chloubou Olomouce je barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, zapsaný od roku 2001 mezi památky UNESCO. Příjezd domů v pozdních nočních hodinách.

Termín: 9. - 11.9.2022         Cena / osobu: 3 200,-

 

Cena zahrnuje: dopravu busem, 2 x ubytování ve dvoulůžkových pokojích, průvodce

Možné příplatky: jednolůžkový pokoj

Doporučená částka na vstupy: 1 000,- Kč

 

PŘEŠTICE, ZÁMEK KOZEL, ROZHLEDNA NA KOTLI

 

Dominantu Přeštic, města v rovinách u řeky Úhlavy mezi Plzní a Klatovami, nepřehlédnete: mohutný barokní poutní chrám se dvěma vysokými věžemi svítí do daleka i díky výrazným barvám fasády. Mají tu zajímavé muzeum, tradiční chov šlechtěných prasat připomíná kuriózní sousoší čuníků.

Klasicistní lovecký zámek Kozel si nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Areál, který najdeme jen pár kilometrů na jih od Plzně nedaleko obce Šťáhlavy, představuje klasicistní lovecký zámek z konce 18. století, kapli s jízdárnou, zámecké divadlo a lokajnu s konírnou. Samozřejmostí je také zámecký park.

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. n. m.) se nachází nová rozhledna. Z výšky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni. Pokud budeme mít opravdu štěstí, mohli bychom spatřit i vrcholky Alp.

 

Termín: 17.9.2022       Cena / osobu: 950,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 240,- Kč

 

MÁSLOVICE, ZÁMEK VELTRUSY

 

Středočeské Máslovice byly dlouhá staletí maličká osada s několika domky, kterou znal jen málokdo. Dnes se sem jezdí do originálního a jediného českého muzea másla a také na procházky po máslovické naučné stezce, které můžeme spojit s atraktivní plavbou jedním z nejstarších vltavských přívozů.

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18.století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami. Na konci července 2021 se veřejnosti otevřela hlavní budova zámku Veltrusy, která prošla náročnou stavební a restaurátorskou obnovou po povodních.

 

 

Termín:  24.9.2022       Cena / osobu: 680,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Doporučená částka na vstupy: 240,- Kč

 

WROCLAW – Advent

Je jen málo míst za hranicemi, které by byly s českými zeměmi tak silně spojeny jako slezská metropole Wroclaw, nebo chcete-li česky Vratislav. Na meandru při soutoku řek Odry a Olavy, na průsečíku cest mezi Itálií, Baltem, Kyjevem a Paříží bylo již v devátém století centrum slovanských Slezanů. K českým zemím Wroclaw patřila už v desátém století, město samo bylo ostatně pojmenováno podle českého knížete Vratislava I.
Adventní trhy ve Wroclawi jsou velmi oblíbené a město "sta mostů", jak se Wroclawi říká, Vás svou scenérií určitě uchvátí. Město Wroclaw se rozkládá na 10 ostrovech, které jsou navzájem propojeny více jak sto mosty. Někdy se Wroclawi také říká "polské Benátky". Navštívíme tak jedny z nejhezčích adventních trhů v Evropě v historickém centru města (UNESCO).
Zavítáme na Rynek, velké náměstí, uvidíme barevné, převážně barokní, ale i rokokové a renesanční domy, nejstarší restauraci v Evropě. Pak ochutnáme místní speciality a svařené víno pro dobrou náladu.

Termín: 26.11.2022    Cena / osobu: 890,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem a průvodce

Možné příplatky: cestovní pojištění VZP

 

KÖNIGSTEIN - Advent 

 

Odjezd v ranních hodinách. Prohlídka pevnosti Königstein – jedna z největších pevností v Evropě – leží uprostřed Labských pískovců na stolové hoře Königstein nad stejnojmennou obcí na levém břehu Labe v okrese Saské Švýcarsko. Na náhorní plošině, která se nachází 240 metrů nad hladinou Labe, je zpřístupněn od roku 1955 vojenský historický skanzen o rozloze 9,5 hektarů. Historicko – romantický vánoční trh "Zimní pohádka na Pevnosti Köngistein". Tradiční veletrh hudebníků a řemeslníků s ukázkou starého umění a řemesel. Napínavá nabídka pro děti: Vánoční jesličky se živými zvířátky, dílnou pro skřítky, loutkovými pohádkami, kejklíři, skluzavkou pro skřítky, boudou Weihnachtsmanna se schránkou pro dopisy s vánočními přáními a řada dalších akcí. Příjezd večer

 

Termín: 3.12.2022        Cena / osobu: 680,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem a průvodce

Možné příplatky: cestovní pojištění VZP

Doporučená částka na vstupy: 15 EUR

 

MÍŠEŇ A MORITZBURG - Advent

 

Odjezd v ranních hodinách. Prohlídka zámku Moritzburg, kde se v roce 1973 natáčela známá filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku. Na zámku jsou k vidění propriety z natáčení, vánoční dekorace, a Popelčin střevíček na venkovním schodišti.

Krátký přejezd do Míšně, kde navštívíme světoznámou porcelánku, podíváme na jednotlivé fáze výroby, do muzea, a do obchodu s porcelánem. Poté se zúčastníme místních adventních trhů, které se konají na náměstí před radnicí, jejíž okna slouží jako adventní kalendář. Na druhé straně náměstí stojí gotický kostel Frauenkirche, který se pyšní nejstarší porcelánovou zvonkohrou na světě. Nad městem se vypíná rozlehlý komplex Albrechtsburg, s dómem a zámkem velkého kurfiřta, odkud je nádherný výhled na Labe, a město samotné. Stánky okolo náměstíčka nabízejí tradiční výrobky, vánoční ozdoby, cukrovinky, klobásky, a samozřejmě i svařené víno vonící skořicí a hřebíčkem.

Termín: 10.12.2022         Cena / osobu: 770,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem a průvodce

Možné příplatky: cestovní pojištění VZP

Doporučená částka na vstupy: 20 EUR

 

 

GÖRLITZ - Advent

Görlitz (Zhořelec), německo-polské evropské město nad Nisou, patří k nejkrásnějším městům Německa. Jelikož bylo za druhé světové války uchráněno před zničením, prezentuje se ještě i dnes jako fascinující obrázková kniha z 800 let kulturních dějin, plná skvostných staveb z období gotiky až po secesi. Většina z téměř 4.000 kulturních památek města byla v posledních letech nákladně a láskyplně renovována. A tak tu můzžeme najít středověké věže, na Dolním náměstí (Untermarkt) pozdně gotické arkády, v blízkosti Nisy nádherné renesanční měšťanské domy, jakož i barokní městský palác na Horním náměstí (Obermarkt) nebo rozsáhlé čtvrti z grunderského období. Prohlídka adventně zdobeného města a vánočních trhů.

 

Termín: 17.12.2022       Cena / osobu: 680,-

 

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, průvodce

Možné příplatky: cestovní pojištění VZP

Vytvářím objednávku...